Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

 

 • Bol su için.
 • Düzenli uyuyun.
 • Makyajınızı temizlemeden yatmayın.
 • Cildinizin kuru kalmasına izin vermeyin ve nemlendirmeye özen gösterin.
 • Sigara ve alkolden uzak durun.
 • Siyah noktaları ve sivilceleri sıkmayın.
 • Sağlıklı gıdalar tüketin.
 • Cildinizi  güneşten koruyun.
 • Cildinizi aşırı sıcak ve soğuktan koruyun.

 

Kuru Cilt ve Yağlı Cilt İçin Bakım Önerileri

 

Cilt bakımı yapılırken ilk önce cilt tipi bilinmeli ve ona uygun ürünler kullanılmalıdır. Evde ya da güzellik merkezlerinde yapılan bakımlar size ilerleyen yaşlarda muhakkak geri dönecek ve cildinizdeki farklılıkları göreceksiniz.

 

Evde ya da güzellik merkezlerinde yapılan bakımlar size ilerleyen yaşlarda mutaka geri dönecektir. Bakımlar ve kürler düzenli olarak yapıldığında kişi normal yaşından farklı bir görüntüye sahip olur. Bunun için de cilt tipine uygun davranılmalıdır.

 

Kuru Cilt

 

Epidermis oldukça incedir. Dermis koruma görevini yapmadığı için cilt oldukça kuru ve gergindir. Bu cilt tipinde yapılması gereken cilde yoğun nem maskesi uygulamaktır. Bununla birlikte lenf dolaşımını artırmak için masaj yapılmalıdır. Ayrıca yağ bezlerinin çalışmasını da sağlamak amaçlanmalıdır.

 

Kuru Ciltler İçin Doğal Maske Önerileri

 

Yulaf İçi Maskesi: 2 çorba kaşığı yulaf içi, suda veya sütte 15 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra karışımın içine bir kaşık bal ilave edilir. Hafif sıcak vaziyette yüze sürülüp 15 dakika bekletilir. Yüz, ılık su ile yıkanır.

Salatalık Maskesi: Rendelenmiş salatalığa birkaç damla limon suyu damlatılır. Yüz ve boyuna sürülür. 20 dakika sonra mendil veya bezle iyice temizlenir ve yüz yıkanır.

 

Ballı Yumurtalı Maske: Bir yumurtanın sarısını, yarım tatlı kaşığı bal ve bir çorba kaşığı süt ile karıştırın. Mayonez kıvamını alınca yüzünüze ve boynunuza sürün. 20 dakika sonra yüzünüzü önce ılık, sonra soğuk suyla yıkayın.

 

Yağlı Cilt

 

Yağ bezlerinin aşırı çalışması sonucu ciltte yağ oranı fazlalaşır. Bu da cildin parlak ve kalın görünmesine neden olur. Bu cilt tipinde yağ kurutucu ve yağ baskılayıcı bakımların yapılması gerekir.

 

Gül Suyu ve Limon Suyu ile Temizleme Losyonu

 

1/2 limon, 100 ml gül suyu ile yapılır. 1 çay kaşığı limon suyunu sıkın ve gül suyuna ekleyin. Ağzı kapalı bir kap veya şişe içinde buzdolabında saklayın. Günde iki kez yüz ve boynunuza pamuk ile uygulayın. İsterseniz sprey şişesi içinde kullanın. Nüfuz etmesi ve doğal kuruması için bırakın.

 

Gülsuyu ile Tonik

 

2 bardak gülsuyu, 1.5 yemek kaşığı reyhan, 1.5 yemek kaşığı papatya ile yapılır. Gül suyunu reyhan ve papatya ile karıştırarak kaynatın. Bu su kaynarken yüzünüzü 15 dakika kadar karışımın buharına tutun. Daha sonra sıvı ılıkken yüzünüze kompres yapın.

 

Killi - Sinir Otlu Maske

 

Kil ve bir miktar sinir otu demini karıştırıp haftada bir kez uygulayın. Cildin derin temizliği için faydalıdır.

 

Yulaf Unu Maskesi

 

1 kahve fincanı yulaf unu ve gül suyu kullanılarak yapılır. Yumuşak bir macun elde edene kadar yulaf ununa gül suyu ilave edip 20 dakika cildinizde bekletin. Bol ılık suyla yıkayın.

 

Limonlu Maske

 

1 yumurta, yarım limonun suyu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve bir miktar kil ile yapılır. Çatalla yumurta sarısını çırpıp içine limon suyu ve zeytinyağı ilave edin. İyice karıştırın ve gevşek bir hamur oluşana kadar kil ekleyin. Yüzünüze sürüp 20 dakika bekletin. Cildinize uygun bir temizleme suyu ile temizleyin. Bu maskeyi haftada iki kez yatmadan evvel uygulayın.

 

Karma Cilt ve Normal Cilt İçin Bakım Önerileri

 

Karma Cilt

 

Kişinin cildinde iki çeşit cilt tipi mevcuttur. T bölgesi dediğimiz alan yağlı, diğer bölge ise daha kurudur. Yapılacak bakımda ikisi göz önünde tutulmalı ve ona göre ürünler seçilmelidir. Bakım sırasında kullanılan ürünler; yağlı olan yerlerde jel tarzı, diğer bölge de ise süt tarzı olmalıdır. Ampuller ve serumlar ihtiyaca göre kullanılmalı, dengeleyici maskeler uygulanmalıdır.

 

 • Bal, yoğurt ve mısır unu (Hepsinden de birer tatlı kaşığı) iyice karıştırılır ve cilde sürülür. 20 dakika ciltte bekletildikten sonra cilt yıkanır. Bu maske aynı zamanda siyah noktaları yok eder.
 • Maden suyuna birkaç damla limon sıkın ve buz kalıbına döküp, buzdolabına koyun. Bu buz kalıplarını yüzünüze sürebilirsiniz.
 • Limon, havuç, salatalık, su teresi, elma ve maydanozu sıkıp cildinize sürün. 5 dakika kadar bekleyip, ılık su ile yıkayın.
 • Karma ciltlere elma suyu da sürebilirsiniz. Elma suyu, cildin gözeneklerini sıkılaştırır.

 

Normal Cilt

 

Gözenekleri dar, lekesiz ve hafif bakımlara ihtiyacı olan; yazın bitkisel, kışın ise vitaminli ürünlere ihtiyaç duyan cilt tipidir.

 

Papatya

 

Sıkıştırıcı maddeler içerdiği için özellikle yağlıya yakın normal ciltlerde gözenekleri sıkıştırıp dokuları pürüzsüz kılar. Ihlamur maskesi gibi hazırlayın ve yüzünüzde 20 dakika bırakın. 10 gün boyunca günaşırı uygulayın.

 

Ballı Maske

 

Hem besleyici, hem de canlandırıcı zengin bir malzemedir bal. Bu maske, rengi soluk ve yağlıya yakın normal ciltler için idealdir. Cildi derinlemesine temizleyerek canlandırır. Mümkünse likit bal kullanın. Yarım kahve kaşığı balı, iki kahve kaşığı nemlendirici kremle karıştırın ve 15 dakika yüzünüzde bırakın. Haftada bir kez uygulayın.